Magyarországon - épp úgy mint a világ többi részén - az építőipar nagy részét teszik ki azok a vállalati és állami beruházások, amelyek kapcsán olyan középületek és vállalati ingatlanok jönnek létre, amik kihasználják az iparág legújabb vívmányait. A harmadik ipari forradalom a gépesítési tendenciájával magával hozta az épületgépészeti elemek nagyfokú fejlődését és elterjedését, valamint ezzel szorosan összekapcsolódva fejlődtek az elektronika ide tartozó ágazatai is. A gépesítés és az elektronika rohamos fejlődése megszülte az igényt az ezek között kapcsolatot teremtő automatizálási rendszerekre, később pedig a felügyeletet biztosító rendszerek iránt. Napjainkban az "Ipar 4.0" korszakát éljük, ahol az információ fontossága az elsődleges és ahol minden eszköz összekapcsolódik minden eszközzel. A következőkben definiáljuk és különbséget teszünk az épületautomatika és épületfelügyelet fogalma között.
Az épületautomatika rendszer az épület villamos és gépészeti berendezéseinek vezérléséért felelős intelligencia. Az automatika rendszer feladata rendkívül összetett, kezdve az épületgépészeti és villamos berendezések betáplálásától, az egyes épületfunkciók vezérlésén keresztül, egészen a különböző automatizálási rendszerek összekapcsolásáig, a köztük lévő kommunikáció megteremtéséig. Az épületautomatika rendszer legfőbb feladata az épület üzemeltetési feladatainak leegyszerűsítése olyan módon, hogy önállóan képes érzékelni az épületben fellelhető fizikai és egyéb jellemzőket, majd ezek alapján külső beavatkozás nélkül végez el olyan vezérlési feladatokat, amiket ezen események bekövetkezésekor elvárunk.
Az épületfelügyelet rendszer az épület állapotváltozóinak felügyeletét és távvezérlését teszi lehetővé, úgy hogy lehetőséget biztosít a folyamatokba való betekintésre és beavatkozásra. A nagy kiterjedésű, összetett funkcionalitású épületek esetében kimondottan nagy üzemeltetési feladat az épületgépészeti és villamossági elemek folyamatos nyomonkövetése és a szükséges intézkedések időben történő meghozatala. Az épületfelügyeleti rendszer biztosítja az üzemeltetésben résztvevő személyzet számára, hogy áttekinthessék az ingatlan működését és szükség esetén - akár távolról is - elvégezhessék a szükséges műveleteket.